A kastély későbbi ura, kövecsesi Lukács Béla is kapcsolatban állt a főméltóságú úrral, ugyanis Melczer László lányát, Dórát vette feleségül, így házasság révén szintén rokonságba került vele. 1938-ban személyesen Horthy Miklós vette fel a Vitézi Rend sorába, majd csatlakozott a Nemzeti Hadsereghez is. (A kastély egyik falán a fényes és ünnepélyes vitéz avatások vannak megörökítve korábbi képeken.) Politikai nézetei és családi kötelékei segítették gyors felemelkedését. vitéz nagybányai Horthy Miklós államtitkárrá, később miniszterré is kinevezte. A II. vh. alatt a kastély bútorait és berendezéseit teljesen széthordták, majd szovjet kórházzá, az '50-es években pedig általános iskolává alakították.
A történetek ismertetése után az ónodi várba folytatódott utunk. A vár az ónodi országgyűlésről ismeretes leginkább, ahol a híres mondás is elhangzott, "Eb ura fakó! József császár nem királyunk!", s ezzel megtörtént a Habsburg -ház trónfosztása. A vár is nagyon lepusztult állapotban van, a Sajó áradása miatt a víz körbeöleli, egykori várárok hatást keltve. Bízunk benne, hogy a diósgyőri várat követően ez is rekonstrukcióra kerülhet.
Napunkat a helyi étteremben a babgulyás elfogyasztásával zártuk. Köszönjük vitéz és főtisztelendő Thodory Ferenc nemzetes úrnak a kalauzolást és a kedves fogadtatást!
vitéz Csűry Csaba
Borsod- Abaúj- Zemplén Megyei Törzskapitányság