26. alkalommal hajtottak fejet az 1994. július 24-i várpalotai aknavető-csőrobbanásban tragikusan elhunyt katonák (Kránitz Antal posztumusz őrnagy, Pleszkán Károly posztumusz őrmester és Papp László posztumusz főtörzsőrmester) emléke előtt a Kossuth-laktanyában péntek délelőtt. Itt Oszlánszki Béla ezredes, a Magyar Honvédség Bakony Harckiképző Központ parancsnoka mondott beszédet. Koszorút helyezett el Várpalota Város Önkormányzata, a MH Bakony Harckiképző központ, Kránitz Antal özvegye, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége és a Gábor Áron Nyugállományúak Klubja.
A megemlékezés a csörlőházi lőtéren folytatódott, ahol Hajnal István nyugállományú vezérőrnagy a 26 évvel ezelőtti tragédia kiváltó okairól, a politikai környezetről és a Honvédség akkori bizonytalan helyzetéről beszélt.
Egy-egy koszorú elhelyezésével rótta le tiszteletét Várpalota Város Önkormányzata, a MH Bakony Harckiképző Központ, a tragédiában elhunyt katonák családtagjai, a BEOSZ, a Gábor Áron Nyugállományúak Klubja, a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Klubja, a Bányász Hagyományok Ápolásáért Egyesület és a Vitézi Rend részéről v. gr. Molnár-Gazsó János főkapitány, v. Varga László főszéktartó, v. Gömöri Endre törzskapitány és v. Kurucz Ádám széktartó.
Innen a résztvevők átvonultak a Csörgey Károly és öt bajtársa emlékére 1942-ben emelt obeliszkhez. Ez a vitéz tábornok második emlékműveként készült el, az elsőt – amit síremlékeként alkotott Horváth Béla festő- és szobrászművész – 1931-ben adták át Budapesten, a farkasréti temetőben. Nem messze halála színhelyétől Dobszay Károly nyá. alezredes, helytörténész ismertette az 1928. július 11-i tragikus ágyúcsőrobbanás előzményeit és körülményeit.
Csörgey Károlyt nem csak a m. kir. Honvédség, hanem a Vitézi Rend is saját halottjának tekintette. Nagy Pál gyalogsági tábornok, a Vitézi Rend első főkapitány-helyettese halála után ugyanis ő vette át helyét a 4. sz. Vitézi Törzsszék élén. Haláláról a széles nyilvánosság előtt nem lehetett megemlékezni a pártállami korszakban, de 1996-ban a Vitézi Rend újra felavatta az emlékoszlopot katonai tiszteletadással, díszegység, zenekar és díszőrség közreműködésével.
Az 1996-os ünnepély rendezője és szónoka, a Vitézi Rend akkori főkapitány-helyettese emlékbeszédében kiemelte: „A Vitézi Rend a tábornok emlékművét jelképnek tekinti. Azt kívánjuk, legyen ez az emlékmű a Magyar Honvédség és a magyar katona hősiességéből eredő Vitézi Rend együvé tartozásának a jelképe, hiszen Csörgey Károly élete is ezt az együvé tartozást tanúsítja.” A ma is aktuális gondolatok jegyében v. gr. Molnár-Gazsó János főkapitány, v. Varga László főszéktartó és v. lg. Kürtössy Ottó, Budapest törzskapitánya helyezte el a Vitézi Rend koszorúját.
vitéz Kurucz Ádám széktartó
vitezirend.com
|