Az 1945 utáni időszak kellő nyomást gyakorolt nem csak a ’45 előtti történelem megítélésére, hanem a felnövekvő generációk nemzettudatára is. Trianont követően a megcsonkított hazánk gazdasági, kulturális, ifjúság- és egyházpolitikai törekvései, azaz a 20-30-as évek polgári lét értékei mára csak egy szűk érdeklődő közönség számára ismert és megértett korszak.
A Vitézi Rend sem kivétel, hiszen Trianont követően született, s a polgári korszak letiprása után itthon, a Kárpát-hazában feledésre ítéltetett.
Kitörés a sötétségből, ha a felnövekvő ifjúság kellő és hiteles ismeretet szerezhet arról a korszakról –így a Vitézi Rendről is- mely őszinte és valós ismertetése a mai általános iskolai történelmi könyvekből is hiányzik.
A Heves megyei Hatvanban egy új kezdeményezés bontott zászlót: a város általános iskoláinak nyolcadik osztályos tanulói számára egy rendhagyó történelmi óra keretében a kezdeményező vitéz Szalai Attila hadnagy –Heves megye tisztségviselője– ismertette a Vitézi Rend múltbéli és jelenlegi történelmi és társadalmi szerepvállalását. A Polgármesteri Hivatal, Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, valamint az általános iskolák támogatása révén közel 170 hatvani nyolcadikos tanuló számára vált ismertebbé a rendünk hagyományőrzése, valamint a a mai korban vállalt társadalmi szerepe.
vitéz Pádár Sándor