Miskolcon a– halottak napi megemlékezés a miskolci koleratemetőben
Az I. világháború idején pusztító kolerajárványban elhunyt katonákra emlékeztünk hétfőn a Miskolcon, a Csorba telepi-tó felé vezető út mellett lévő koleratemetőben, ahol 962 katona alussza örök álmát.
A területen mintegy 3 ezer beteget befogadó katonai barakk-kórház működött az I. világháború alatt. A kórházhoz tartozott egy kápolna is, amit 1915. november 2-án szentelték fel.
A kórház életkorra és nemzetiségre való tekintet nélkül fogadta a galíciai frontról érkező sebesülteket és fertőző betegeket. Az épületet 1916-ig használták orvosi célokra.
A barak-kórház létrehozására Dr. Pfliegler Imre tábori orvos kapott megbízást. Vezetésével 54 orvos és több nővér dolgozott itt a Vöröskereszttől. Áldozatos munkájuknak köszönhetően sok katona életét sikerült megmenteni, vagy szenvedéseiket csillapítani.
A megemlékezés a Magyar Himnusz közös éneklésével kezdődött.
Azt követően Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere mondott beszédet:
„Megtiszteltetés számomra, hogy engem kértek fel erre a hivatalos megemlékezésre halottak napja alkalmából. Apai nagyapám volt az az orvos, aki elvállalta a barakk-kórház létrehozását.
A mi feladatunk átadni, megismertetni őseink mindennapjait, hősiességét az utánunk jövő generációval. Történetük, történelmünk ismerete adhat számukra is sikeres jövőt.”
Az ünnepség a Szózat eléneklésével fejeződött be.
Végezetül Miskolc város vezetése, különböző intézményei és számos civil szervezet helyezte el a megemlékezés koszorúit a temetőben, az egykori kápolna megmaradt kapujánál
vitéz Csantavéri Tivadar Károly
székkapitány
Bydeskuty Ernő honvéd alezredesre emlékezve 2017. november 1-jén, Miskolcon
2012. október 6-án, a nemzeti gyásznapon avatták fel és áldották meg a történelmi egyházak képviselői ippi Bydeskuty Ernő honvéd alezredes /1808-1899/ felújított síremlékét a diósgyőri Református Temetőben.
Bydeskuty Ernő nemesi származású középbirtokos, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc katonája volt.
Nemzetőr, később honvéd századosként és őrnagyként is szolgált a világosi fegyverletételig. Aktív szerepet játszott Dessewffy Arisztid tábornok holttestének Aradról való kicsempészésében, ill. eltemetésében. Aradon őt is előállították, de elengedték. 1867 után a borsodi honvéd egylet tagja volt. 1899-ben hunyt el Diósgyőrben, ahol síremlékét újraszentelték.
Miskolc egyetlen Aradon járt szabadságharcosa, a megye legmagasabb rangú katonatisztje volt.
A kazincbarcikai Világháborús Hősi Emlékműnél
Az egyik felén I. Világháborús nevek vannak, a másik felén meg II. Világháborús nevek, melyet Barcika község lakossága és a hozzátartozók állítottak emlékül. Mellette található az Aradi Vértanúk emlékhelye is.
vitéz Szabó Judit
|