Oláh Szabolcs.: Nagykövet úr, köszönjük, hogy időt szakított a beszélgetésre. Mindenekelőtt gratulálunk a kinevezéshez! Megkérem, röviden mutatkozzon be a Vitézi Rend oldal olvasóinak.
Csűry Csaba.: Köszönöm a megkeresést! A partiumi Szatmárnémetiben születtem, a családom Lázáriból származik. Innen költöztünk 1999-ben Magyarországra. Középiskolai tanulmányaimat Miskolcon folytattam, majd okleveles katolikus teológus végzettséget a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán szereztem. Dolgoztam a közigazgatás csúcsán, egyházdiplomáciai feladatokat láttam el püspöki titkár, majd tanácsosként, jelenleg pedig egy nemzetközi kiskereskedelmi vállalat területi vezetője vagyok.
O.Sz.: Kérem, mondjon néhány szót a családjáról.
Cs.Cs.: Budapest mellett, Veresegyházon élek a feleségemmel és két gyermekünkkel.
O.Sz.: Mit jelent önnek a Vitézi Rend? Mit tart a Rend legfontosabb értékének?
Cs.Cs.: A Vitézi Rend három fontos érték köré épült már az alapítástól fogva: Isten, haza család. A legnagyobb eredménynek azt tekintem, hogy ezt a több, mint 100 éves hányattatott története alatt mindvégig sikerült megtartani. Talán napjainkban kiegészíthetnénk még egy mottóval: Haza és haladás. Ebben benne van minden, ami a konzervatív értékeket jeleneti, ugyanakkor a folyamatos megújulás és fejlődés is. Természetesen a Vitézi Rend nem ugyan az ma, mint 100 évvel ezelőtt volt, megváltoztak a körülmények, megváltozott a világ. Nekünk ezekre a változásokra pedig reagálnunk kell, hiszen nem nosztalgiaszervezet vagyunk, hanem egy aktív, cselekvő országunk határain is bőven túlnyúló intézmény.
O.Sz.: Mióta tagja a Vitézi Rendnek, illetve milyen pozíciókban teljesített eddig szolgálatot a Renden belül?
Cs.Cs.: 2015 őszén volt az avatásom a belvárosi ferences templomban. 2016-tól különböző tisztségeket töltöttem be, először, mint média és kapcsolattartásért felelős központi őrmester, majd 2017-től vitézi hadnagy beosztást és rendfokozatot kaptam, valamint sajtófőnökként tevékenykedtem. 2019-ben lettem Budapest széktartója, 2020-tól pedig Budapest törzskapitánya, jelenleg pedig a rendi diplomáciát vezetem.
O.Sz.: 2020-as törzskapitányi kinevezésével Ön lett a Vitézi Rend legfiatalabb törzskapitánya. Ez egy generációváltás kezdete?
Cs.Cs.: Valóban, amikor megkaptam a kinevezést, mindössze 28 éves voltam. Soha nem tapasztaltam hátrányt a koromból fakadóan, sőt, épp ellenkezőleg, talán tudtam egy újfajta látásmódot hozni, ami talán addig kevésbé volt jellemző. De természetesen én magam is folyamatosan tanulok, igyekszem széleskörű tapasztalatot szerezni. Nagyon fontosnak tartom, hogy minél több fiatal vegyen aktívan részt a rend életében, hiszen ez biztosítja a folytonosságot és a jövőt számunkra.
O.Sz.: Ön 2023. április 1-jével kapott diplomáciai kinevezést, így lett a Vitézi Rend nagykövete, társadalmi és közéleti kapcsolatokért felelős központi törzskapitánya. Miért történt ez a változás?
Cs.Cs.: Nagyon hálás vagyok az elmúlt évekért, különösen a budapesti tiszttársaknak, akikkel együtt szolgálhattam. Tavaly Budapestről az agglomerációba költöztünk, valamint munkám is az elmúlt időben gyakran szólított az ország különböző pontjára, így jobbnak láttam, ha olyan személy veszi át a helyem a főváros élén, aki több időt tud szentelni a helyi közösség építésére. Főkapitány úr lemondásomat elfogadva ezt követően bízott meg egy még nagyobb, ám helyhez kevésbé kötődő országos feladattal.
O.Sz.: A Vitézi Renden belül egy új pozícióra nevezték ki. Miért került sor a pozíció létrehozására? Miért fontos ez a pozíció?
Cs.Cs.: A Vitézi Rend a magyar társadalom és hagyomány szerves része, ennélfogva annak alakítója is, ami nagy felelősséget ró ránk. A társadalmi és közéleti kapcsolataink rendkívül jónak mondhatók, azonban ezt még magasabb szintre kívánjuk emelni. A jövőben a hivatalos kapcsolataink bővítésére szeretnénk törekedni és párbeszédet folytatni olyan társadalmi és politikai szervezetekkel, akikkel együtt tudunk működni és dolgozni a haza szolgálatában. Fontos, hogy nyitottak vagyunk mindenkivel a dialógusra, hiszen az egyet nem értés gyakran a másik meg nem ismeréséből fakad, így szívesen állok bárki rendelkezésére. A pozíció kulcsfontosságú lehet a Vitézi Rend kapcsolatainak bővítésében. Feladatom a rend értékeinek és érdekeinek képviselete, elsősorban hazai, de akár külföldi szinten is. Szeretném elősegíteni, ápolni és fenntartani az interakciót a társadalmi, politikai és egyházi közöségekkel.
O.Sz.: Mit gondol, az új feladata vonatkozásában milyen kihívásokkal fog találkozni?
Cs.Cs.: Nagy kihívás, hogy itthon a politikai közbeszéd kétirányúvá vált és „aki nincs velem, ellenem van” alapon szerveződik, ami szerintem nagyon káros. A Vitézi Rend nem politikai szervezet, pártpolitikával ezért nem foglalkozunk, ugyanakkor kötelességünk megszólalni bizonyos társadalmi témákban. Mi nem akarunk egyik oldalra sem állni, mi a saját értékrendünket képviseljük. Sajnos a jobb és a bal oldal is összeforrott különböző politikai pártokkal, ugyanakkor gyakran tapasztaljuk, kevés közük van ténylegesen a jobb és a baloldalisághoz. Mi ügyek mentén választunk, az igazságot keressük. Ezt képviselni ma kevesen tudják, hiszen nem fér bele abba a végtelenül egyszerű politikai retorikába, ami a hazai közéletet uralja jelenleg.
O.Sz.: Ön szerint milyen módon tud a lehető legaktívabban működni a Vitézi Rend a magyarság érdekében?
Cs.Cs.: Véleményem szerint a Vitézi Rendnek hosszú távon független állami közszolgálati intézménnyé kell válni újra, ahogyan az korábban is volt. Fontos kiemelni, hogy semmilyen kormányzati támogatásban nem részesülünk, a rend fenntartását kisebb részben a tagdíjakból, nagyobb részben a rendtársaink és barátaink jótékony adományaiból tudjuk fedezni. Minden tisztségviselő feladatellátása önkéntes, így ezért semmilyen anyagi juttatás nem jár, mégis önzetlenül, a szabadidejükben szervezik a Vitézi Rend életét. Valódi szolgálat ez, amit hosszú távon profi keretek közé kellene terelni, ami viszont állami támogatással lenne megvalósítható. A széleskörű feladatellátás, a hagyományőrzés, a katasztrófavédelmi egység fenntartása, a honvédelmi és sport tagozat gyakorlatai, a karitatív tevékenységek, valamint a hadisírgondozás mind nagy energiát és anyagi ráfordítást igényelnek, amit még hatékonyabban egy biztos háttérrel tudnánk végezni.
O.Sz.: Nagykövet úr, köszönjük, hogy az olvasók rendelkezésére állt! Sok sikert kívánunk új feladataiban!
Cs.Cs.: Köszönöm szépen! Adja Isten, hogy így legyen!
vitéz Oláh Szabolcs
központi hadnagy
vitezirend.com