A furtai hősök és áldozatok kopjafájának ötlete Lukács Sándortól, a Katolikus Karitász furtai csoportjának vezetőjétől származik, a megvalósítását ő és további 100 furtai lakos adományozásából finanszírozzák a Katolikus Karitász furtai csoportjának segítségével.
„Sajnálatos módon Furta Községnek nem volt egy darab szobra sem az elmúlt évig, az első szobor is 56-os emlék a pesti srácok stílusban. Ez azért is fájó és méltatlan a jelen kor számára, mivel Furta 20 honvédet adott a 1848-49-es Szabadságharcnak, és 11-en a csatamezőkön lelték hősi halálukat. Fájó, hogy az I. világháborúban 20 katolikus, és 40 református felekezetű katona lelte hősi halálát a csatákban, és csak egy emléktáblát emelt a falu. Fájó, hogy a II világháború furtai katona és civil áldozatai is egy emléktábla keretében a temetőben lehet megemlékezni. A fenti hiányosság okán mindhárom magyar történelmi eseményeink méltó megemlékezési helye lesz. A katonai tiszteletadást a MH 5. Bocsai István Lövészdandár fogja megadni, valamint a Bakony Harcászati Központ is képviselteti magát.
Furtát védelmező Wermaht 23 Páncélos Hadosztályának 10 közkatonája is itt hunyt el, akikről mint az ország legtöbb területén az öreg cselédek csak jót mondtak, nem úgy mint az "felszabaditó" szovjet katonákról. A Német-Magyar Hadisírgondozó és ápoló bizottság is képviseltetni fogja magát, mivel kérésemre a német állam kiadja az itt elhunyt katonák nevét, amelyek német-magyar felirattal a kopjafa 4. oldalán lesz feltüntetve. A kopjafát Balázs József fafaragó népművész mester készíti el. A Szentmisét Rákóczi Jenő Berettyóújfalu plébániai kormányzója celebrálja.
A programhoz kapcsolódik, hogy katonai tradicionális egytálétellel, babgulyással várjuk a vendégeket és a részvevőket.„ - mondta Lukács Sándor szervező.
A szervezők meghívásának eleget téve az eseményen a Vitézi Rend is képviselteti magát.
vitezirend.com