Alapos szakmai előkészület után a csoportunkkal 10 napos kutatóutat jártam be az Urál-hegység környékén elterülő Perm, Szverdlovszk és Cseljabinszk megyében, valamint a Baskír Autonóm Köztársaságban, ahol 35 második világháborús hadifogoly-temető és egykori kényszermunkatábor helyszínét azonosítottuk és dokumentáltuk.
Mint ismeretes, az eddig publikált magyar nyelvű szakirodalom szerint – mintegy 600–700 ezer magyar hadifogoly és civil járta meg a szovjetunióbeli kényszermunkatáborokat (egyes adatok szerint a katonák száma megközelítette a háromszázezret, az internált civileké pedig meghaladta a kétszázezret). Közülük közel százezren sohasem tértek haza.
A szovjet Hadifogoly és Internált Igazgatóság (UPVI) tábor-rendszeréhez tartozó különböző számú lágerrészlegekben a kimerítő munka, a rossz ellátás, a különböző betegségek, a fagyhalál, a honvágy és a kétségbeesés következtében sokan elpusztultak.
Találkoztunk az egykori hadifoglyok, civilrabok, hatóságilag kitelepített családok leszármazottaival, a lágerek rabjaival együtt dolgozó orosz polgárokkal. Láttunk elég sok hatóságilag megsemmisített magyar hadifogolytemetőt is, amelyekre különböző objektumokat építettek. A kijelölt terepek felkutatásában segítségükre volt többek között Vlagyimir Motrevics történész, régész, a jekatyerinburgi egyetem professzora is, aki eddig 90 olyan hadifogoly-temetőt tárt fel, ahol a magyarországi, illetve erdélyi, délvidéki, felvidéki és kárpátaljai hadifoglyok és civil internáltak ezrei nyugszanak.
Kutatócsoportunk eredményesnek mondható munkájáról a magyar közmédia munkatársai több dokumentum- és riportfilmet forgattak, ezenkívül elemző cikkek, tanulmányok készülnek. Az a cél vezérelt minket, hogy az elhallgatott történelmi eseményekre, a sztálinizmus és a kommunizmus magyar áldozataira, az elfeledett magyar hadifogoly temetőkre, megsemmisített sírkertekre hívjuk fel a magyar közvélemény figyelmét.
Remélem, hogy a jövőben sokat segíthet az, hogy a magyar Országgyűlés nemrég november 25-t a Szovjetunióba elhurcoltak emléknapjává nyilvánította. Hiszem, hogy bekerül az iskolai, főiskolai, egyetemi, közéleti megemlékezések sorába.
v. Dupka György Gulág-kutató
a Szolyvai Emlékparkbizottság felelős titkára