Ünnepi beszédében vitéz Csantavéri Tivadar Károly székkapitány ismertette, idén immár hatodik alkalommal szervezték meg a megemlékezést. – Közvetlenül érintve is vagyok, hiszen apai nagyapám, vitéz Csantavéri István őrvezető 56 hónapot szolgált a szerb és az olasz fronton a „nagy háborúban”. Személyesen is jelen lehetett 90 évvel ezelőtt az emlékmű avatásánál.
1928. június 10-én egy rendkívül ünnepélyes rendezvényen avatták fel az emlékművet a Táncsics téren. Mintegy 10 ezer miskolci és diósgyőri polgár vett részt rajta. Az emlékmű több nekifutásra készült el, Diósgyőr község lakossága még 1917-ben határozta el, hogy a hősöknek emlékművet állít – mondta el a székkapitány. Gyűjtötték adakozásból a pénzt, de az ország és gazdasága összeomlása után ez a terv, ha feledésbe nem is került, de a megvalósítása váratott magára. 1926-ban tűzték újra napirendre, a pénzt is sikerült összegyűjteni, így ’28-ban felavathatták.
– Kettőszáznégy, az I. világháborúban hősi halált halt diósgyőri katona neve szerepel az emlékművön. Úgy gondolom, minden évben meg kell emlékezni róluk és arról a gigászi küzdelemről, amit a világháborúban vívtak – húzta alá Csantavéri Tivadar Károly.
Az elesett katonákról megemlékeztek a történelmi egyházak képviselői is, majd az emlékezés koszorúit, virágait helyezte el a miskolci
önkormányzat nevében Papp Ferenc kulturális főtanácsos, továbbá civil
szervezetek, egyesületek, pártok képviselői is fejet hajtottak az
emlékmű előtt.
Forrás: minap.hu
vitezirend.com