Az egyik legnagyobb megtiszteltetés, de a legnagyobb energiát igénylő alkalom a Jászai Mari téri Általános Iskola felkérése volt, ahol a Rend monori tagjainak fizikai segítségével és a Monor Kisteplomi Református Egyházközség adománya útján, és a Szülői Közösséggel együtt újulhatott meg az Aradi tizenhárom emlékre negyed évszázada készült kopjafa, illetve emléktábla. Az iskolai emlékhely október 5-i ünnepélyes újra avatásán a Rend adhatta az alkalomhoz méltó díszőrséget. Vitéz Veress Kálmán, a díszegység tisztje, illetve vitéz Hajdu Márton színvonalas közreműködése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az iskola vezetőjével a jövőbeni szorosabb együttműködésről beszélhettünk a megemlékezést követően. Az „iskola emlékkopjáját” Vladár István nagytiszteletű református lelkipásztor áldotta meg, az iskola közösségével együtt.
Október 5-én este, az Ady úti Általános Iskola évtizedes hagyományaként évről évre megvalósuló Ökumenikus Imaóráján a diákok színvonalas megemlékező műsorát tekinthettük meg, majd a szintén hagyományos fáklyás, gyertyás felvonulással a főtéri Kossuth szoborhoz érkeztünk, ahol elhelyeztük az emlékezés koszorúit, s mécseseit.
Október 6-án, egy rendhagyó emlékhely ünnepélyes avatására kapott meghívást a Rend. Egy egyszerű, de nagyszerű kezdeményezés, amely azt a célt szolgálja, hogy az Aradi hősök neveivel a közterületen is találkozhassunk. A tizenhárom mártír tábornok névsora kereszttel díszített stilizált emlékoszlopokon emlékeztet bennünket végre Monoron is, az állomásra vivő forgalmas úton.
Október 6-án este, az elmúlt évekhez hasonlóan gyertyagyújtással egybekötött temetősétán kerestük fel egykori monori 48-as honvédek sírjait. Ami a mostani esemény különlegességét adta, az a nem kivezényelt, hanem önként megjelenő, több, mint 40 főnyi diáksereg volt. Egy részük az elmúlt héten szorgosan segédkezett nekünk a honvédsírok megszépítésén, a többiek viszont kíváncsiak lettek osztálytársaikra, és a szabadságharc történelmének helyi mementóira.
A több, mint 60 főnyi megemlékező számára Sánta József, evangélikus lelkipásztor hozta el Isten igéjét, a zászlós díszőrséget vitéz Kiss László őrmester úr vezette.
Megemlékezésünk elismerését nem csak az jelzi, hogy két gyülekezeti vezető, illetve két önkormányzati képviselő is jelen volt, hanem legfőképpen az, hogy a megjelenő diákság végig példás fegyelemmel, és érdeklődve vett részt az alkalmon. A megemlékezésen szerepet vállaló, illetve a hadisír gondozásban részt vett diákokat, pedagógusokat emléklappal jutalmaztuk, melyet meghatódva, és nagy örömmel vettek át, diáktársaik, illetve kollégáik elismerése közepette.
Az október 6-i Nemzeti gyásznap alkalmai megerősítették a Rend elismerését Monoron. Az elmúlt évek következetes munkájának eredménye, hogy számítanak ránk a Nemzet életében fontos napokon.
A Rend immár nem csak a sokadik koszorúzó szervezet a városban történő megemlékezéseken, hanem az események tisztelettel kezelt díszvendége, aktív közreműködője, sőt azok szervezője, irányítója is.
Amit eddig nem tapasztaltunk, de e gyásznap után éreztük, annak minden felelősségével: az új nemzedékek számára példa lett a Vitézi Rend. Istené - ezért is - a dicsőség!
vitéz Szőnyi Attila – vitéz Kiss Zsolt
vitezirend.com
|