Elmondta, hogy példakép lehet az a monori összefogás, ami ezt az esemény létrehozásában működött az emberek szívében. A Monori Református Egyházközség Presbitériuma hirdetett közadakozást. Az összeg rekordidő alatt gyűlt össze, s nem csak a megfelelő pénzmennyiség, hanem annyi még, hogy a meglévő honvéd sírokat még jobban helyre lehet majd állítani belőle.
A kopját Dr. Foltin Brúnó nyugalmazott evangélikus lelkész faragta, ötvözve a székely motívumokat a monori kopják jelkincseivel. A díszköveket elkészítette: Kampfl Márk kőfaragó és műkőkészítő. A díszes sziklákon látni, hogy nem csak egyszerű faragványokról van szó, hanem komoly művészeti munka áll a háttérben. A kőtömbök együttese szimbolizálja a címerünkben lévő három hegyet és a Vereckei-hágót is. (fényképen látható)
Megindító volt, hogy mindegyik katolikus felekezet lelkésze egy-egy igeszakasszal készült. Az igék elhangzása után egy közös imádsággal záródott a szertartás első szakasza. Az ünneplő sokaság ezek után kivonult az emlékhelyhez. A díszalegység elfoglalta a helyét s utána az ünneplők magasztos lelkülettel és megható alázattal helyezték el az emlékezés koszorúit.
Egy pillanatra Monoron összeért a föld és az ég.
Példát mutatva a világnak a „pártoskodásmentes” összefogásra és, hogy napjainkban is vannak olyan értékeink, amik messze felül állnak pitiáner és kisstílű pártpolitikai érdekeken.
Áldás Hazánkra, Dicsőség a Hősöknek!
Monor, 2016. március 16.
vitéz Kiss Zsolt hadnagy