Horthy Miklós olyan nagynevű elődeinek nyomdokaiba lépet, mint Hunyadi János, Szilágyi Mihály vagy Kossuth Lajos, amikor a kormányzói széket elfogadta. Vitéz nagybányai Horthy Miklós ellentengernagy Magyarország történetének hetedik kormányzója volt, miután hátrahagyva a katonai pályát, politikusként állt a nemzet szolgálatába. Az ellentengernagy ötvenkét éves korára túlesett a tűzkeresztségen, elévülhetetlen katonai érdemeket szerzett.
Kereki közterén egy olyan férfiú emlékének állítottak szobrot, aki erején felül teljesített és törekedett nemzete és hazája felemelkedéséért. Hét évtizeddel később az emlékmű avatásán a régi világ arisztokráciájának utolsó képviselői, gróf Károlyi László és felesége mellet egyházi és civil szervezetek, s polgárok békésen ünnepeltek és adóztak vitéz nagybányai Horthy Miklós ellentengernagy és kormányzó emlékének.
E nemes esemény után néhány nappal szemeink újra könnyben úsztak, de ezek nem öröm, hanem a bánat könnyei voltak. Valaki meggyalázta ezt a szobrot. Hogy miért, senki sem érti, senki sem tudhatja. De egy biztos, a május 13.án Kereki községben összegyűlt emlékező tömeget mélységesen megsértette tettével. Azonban egy, ezeréves államisággal rendelkező nemzet történelmének egyetlen egy korszakát sem lehet eltüntetni nyom nélkül. Mert bár legyen egy korszak jó, vagy rossz, de annak eltüntetése a saját történelmünk meghamisítása lenne!
A nemzetnek mindig a saját történelmében kell keresnie a követendő és az intő példákat.
Készítette: vitéz Soós Sándor őrmester
|